دوشنبه, 26 مهر 1400
  • ساعت : ۱۰:۲۸:۵۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۷/۱۱ 
عملیات اجرایی سد آبریز كهگیلویه سرعت می‌گیرد
در سفر یک‌روزه رییس جمهور و هیئت دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح امروز وزیر کشاورزی به عنوان نماینده ایشان، از ساختگاه سد آبریز شهرستان کهگیلویه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی آبفا، در این بازدید، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، گفت: با برنامه‌ریزی ‌های انجام شده، ساخت سد آبریز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد، مشکلی ندارد و روند اجرایی آن با شتاب بیشتری ادامه می‌یابد.

وزیر کشاورزی، افزود: این سد یکی از طرح‌های مهم دولت در حوزه کشاورزی شهرستان کهگیلویه است و با توجه به اشتغالزایی و نقش محرومیت زدایی این طرح، دولت توجه ویژه‌ای به ساخته شدن این طرح خواهد داشت و از همه ظرفیت‌ها برای احداث به موقع آن استفاده خواهد کرد.

ساداتی نژاد، اظهار داشت: با توجه به تکمیل فاز یک و ۲ مطالعاتی این سد، برنامه‌ریزی لازم برای تخصیص اعتبار مورد نیاز با همکاری وزارت نیرو و بانک‌های عامل انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که با ساخت این سد، آب به‌صورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزار و ۴۵۰ متر آب به دشت‌های شهرستان‌های کهگیلویه و چرام انتقال می‌یابد.

 این سد با ارتفاع ۱۵۰ متر و به‌صورت آر سی سی اجرا می‌شود و بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت‌های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان‌های کهگیلویه و چرام پیش‌بینی شده است، شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی شهرستان کهگیلویه احداث می‌شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.14.0
    V5.7.14.0