شورای فرهنگی و دینی فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد
پنج‌شنبه, 18 آذر 1400
  • ساعت : ۱۳:۴۹:۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ 
  • تعداد بازدید : 1817
  • کد خبر : ۲۷۷۶
فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد
فرا رسیدن روزهای غم بار تاسوعا و عاشورا و شهادت مظلومانه سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش را به مسلمانان، آزادی خواهان و شیفتگان آن حضرت تسلیت می‌گوییم.

سخنان امام حسین علیه السلام

ای مردم، اگر تقوای الهی پیشه کنید و حق را برای صاحبانش بشناسید، خدا از شما بیشتر راضی خواهد بود .

بدانید که شیرینی و تلخی دنیا، خواب است و بیداری در آخرت است. رستگار کسی است که به فلاح آخرت برسد و بدبخت کسی است که به شقاوت آخرت گرفتار آید .

هرگاه بدعت‌ها آشکار شود، دانا باید دانش خویش را آشکار کند .

شما را به کتاب خدا و سنّت پیامبرش دعوت می‌کنم. همانا سنّت مرده، بدعت زنده شده است .

مرگ با عزّت بهتر از زندگی با خواری است .

اگر شما دین ندارید و از آخرت نمی‌ترسید، دست کم آزاده باشید .

مرگ جز یک پلی نیست که شما را از سختی و رنج عبور داده، به بهشت پهناور و نعمت‌های همیشگی آن می‌رساند .

تسلیت

فرا رسیدن روزهای غم بار تاسوعا و عاشورا و شهادت مظلومانه سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش را به مسلمانان، آزادی خواهان و شیفتگان آن حضرت تسلیت می‌گوییم .

محرم، ماه آزادگی

محرّم ماه آگاهی، ماه شکوفایی، ماه سوگواری و ماه عشق است. محرّم ماه آزادی و رهایی، ماه رشد و بالندگی، ماه جوشیدن و اندیشیدن، و ماه فانی شدن و به ابدیت پیوستن است. محرّم مدرسه عشقی است که باید در آن درس آموخت. محرابی است که باید در آن به نماز عشق ایستاد و نردبانی است که باید از آن بالا رفت تا به لقای حق شتافت .

هرروز عاشورا و هر سرزمین کربلاست

عاشورا سالروز عروج خونین سبک بالان عاشقی است که با شهادت خویش حماسه جاودانه و با شکوهی در تاریخ آفریدند. عاشورا چشمه نوری است که سیاهی‌ها و تاریکی‌ها را از جان می‌شوید و زلالی و پاکی را سخاوتمندانه به آن هدیه می‌ کند. فریاد سرخی که از خاک تفتیده کربلا برخاست، طنین بیدارباشی بود که تمامی اعصار و قرون را درنوردید و با رنج مظلومان تاریخ آمیخته شد و به ابدیت پیوند خورد. نه کربلا به یک سرزمین محدود می‌شود و نه عاشورا در غروب یک روز پایان می‌یابد .

محراب مشتاقان

کربلا صحنه نمایش رویارویی حق و باطل و حماسه پرشکوه جانبازی و شهادت طلبی است. کربلا نمایش رویارویی دو جبهه است که یکی در قامت استوار حسین علیه السلام تجلّی می‌یابد و دیگری در وجود یزید نمود می‌یابد. نبض زمین در کربلا می‌تپد و کل کاینات در کربلا خلاصه می‌شود. کربلا محراب عبادت دل باختگان است. کربلا سکویی است که کربلاییان و عاشوراییان را از خاک تا افلاک و از زمین تا عرش برین پرواز می‌دهد. کربلا مدرسه‌ای است که درس چگونه ماندن و چگونه رفتن را به ما می‌آموزد و پایداری و پاسداری را یاد می‌دهد .

حماسه جاوید

نهضت عاشورا حقیقتی را آشکار کرد که در هجوم ابرهای فتنه و تحریف گم شده بود. عاشورا نمایش پرشکوه عشق است که با ایثار و از خودگذشتگی حسین علیه السلام و یاران فداکار آن حضرت در صحنه کربلا خلق می‌شود .

حماسه کربلا حقیقتی را در کهکشان عشق و خون به تصویر کشید تا دیگر کسی برای چشم پوشیدن از آفتاب حقیقت، بهانه‌ای نیابد. کربلا صحنه وقوع حماسه جاویدی است که وجدان انسان‌های آگاه، صلابت آسمانی‌اش را ستایش می‌کند و در برابر قداست و عظمت آن سر تعظیم فرود می‌آورد. نام آنانی که در معراج کربلا تن به خاک سپردند و به افلاک پر کشیدند، بعد از گذر قرن‌ها هم چنان بر تارک تاریخ می‌درخشد .

حسین، آموزگار تقوا

تقوا دژی استوار است که آدمی را در برابر خطا و گناه و پلیدی و زشتی حفاظت می‌کند و حسین علیه السلام بهترین آموزگاری بود که عملاً آموخت تقوا، گوشه نشینی و عزلت و دوری از جامعه نیست؛ بلکه موهبتی است که با بصیرت، دانایی و ستیز دائم با هواهای نفسانی و مفاسد اجتماعی به دست می‌آید. حسین علیه السلام مظهر تقوای الهی و نمونه اعلای وارستگی و پارسایی است و باید تقوای حقیقی را در مکتب حسینی بیاموزیم و آموزه‌های عاشورا را الگوی رفتارمان قرار دهیم .

آغازی دیگر

عاشورا برای ما تنها یک حادثه نیست؛ بلکه نوعی فرهنگ و تاریخ آغازی دیگر است. حادثه عاشورا هرچند در زمانی بسیار کوتاه تحقق یافت و بیش از نیم روز دوام نیافت، امّا عمق حادثه چنان روایت تلخی را به تصویر می‌کشد که توجّه همه عالم را به خود معطوف می‌سازد و چنان شور و حرکتی می‌آفریند که همه قیام‌های حق طلبانه و آزادی خواهانه از سرچشمه‌اش آب می‌خورد و بر محور آن می‌چرخد. این وظیفه ماست که فرهنگ عاشورا و پیام کربلا را خوب بشناسیم و سرمشق زندگی خود قرار دهیم .

آزادگی

از مهم‌ترین پیام‌های عاشورا، حفظ آزادگی و شرافت انسانی است؛ زیرا انسان تا اسیر نادانی و گم راهی باشد و دل بستگی به دنیا پرده‌های سیاه بر چشم و دل او افکند، هرگز مسیر تکامل را نخواهد پیمود و به هدف‌های متعالی و انسانی نخواهد رسید. در آن روزگار که وابستگی‌های دنیوی و دل بستگی‌های مادّی، مردم را از یاد خدا غافل ساخته و دام‌های فریبنده آنها را به پستی کشانده و سراب مقام و ریاست، شکوه حضور پروردگار را در دل‌هایشان به فراموشی سپرده بود، حسین علیه السلام بود که همگان را به آزادی و کمال انسانی فرا خواند و به زیبایی فهماند که خداوند انسان را آزاد آفریده و انسان باید از این آزادی پاسداری کند .

عدالت‌خواهی

حضرت امام حسین علیه السلام که خود مظهر انسانیّت و تجسم عدالت بود، پیوسته با بی عدالتی مبارزه می‌کرد و در آخر، جان مبارکش را در این راه نثار کرد. عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی دو ویژگی برجسته قیام امام حسین علیه السلام است که برای هیمشه در صفحه تاریخ ماندگار می‌باشد و معیار تشخیص مبارزات و حرکت‌های حق از باطل در طول تاریخ خواهد بود .

فریاد بیداری

بندگیِ دنیا انسان را به پستی و تباهی می‌کشاند و وابستگی به آن آدمی را به خاک سیاه ضلالت و گم راهی می‌نشاند. فریب دنیاست که مردم را به ستمگری و شقاوت می‌کشاند و از فتنه دنیاست که به خواری تن می‌دهند و به بندگی غیر خدا روی می‌آورند و آیات روشن خدا را انکار می‌کنند. حسین علیه السلام از هر فرصتی بهره برد تا آن قوم ره گم کرده و از حقیقت برگشته را بیدار سازد و از فریب دنیا بر حذر دارد. آری فریاد بیداری حسین علیه السلام تا امروز در گوش تاریخ طنین انداز است .

حقیقت کمال

وقتی نور معرفت در زوایای تاریک دل آدمی بتابد، دیگر او جز در برابر خداوند سر تسلیم فرود نمی‌آورد و جلوه های ظاهری دنیا او را نمی‌فریبند و در همه حال تسلیم فرمان الهی و شکرگزار نعمت‌های او می‌شود. حسین علیه السلام در روز عاشورا خواست تا کمال حقیقی و حقیقت کمال را برای مردم بنمایاند و نشان دهد که راه سعادت و کمال تنها با خدامحوری پیموده می‌شود، و عظمت انسان تنها با تقوای الهی به دست می‌آید و رسیدن به کمالات معنوی با پرهیز از ننگ و ذلّت زندگی با ظالمان میسر می‌گردد و خوشبختی، در زندگی با عزّت و مرگ با سعادت معنا می‌شود .

شهادت، انتخابی والا

امام حسین علیه السلام می‌دانست که این نهضت، پیروزی نظامی ندارد و این حرکت جز به شهادت او سرانجام نمی‌یابد؛ امّا او بر اساس تکلیف و وظیفه شرعی قیام کرد و برای پیراستن چهره دین از ناروایی ها، حرکت خود را آغاز کرد تا با خون خود و یارانش، کژی ها را از جامعه اسلامی بزداید و فریاد بیداری را در جان خفته انسان ها طنین انداز کند .

سازش ناپذیری

قاطعیت و سازش ناپذیری حضرت اباعبداللّه الحسین علیه السلام در مبارزه با فساد، انحراف و استبداد همواره الهام بخش انسان‌های آزاده در طول تاریخ بوده است. امام حسین علیه السلام با شجاعت تمام از دین و حقانیت خود دفاع کرد و هرگز خواری بیعت با یزید را نپذیرفت. او برای دفاع از دین و احیای ارزش‌های اسلامی، رنج ها و مصیبت‌ها را به جان خرید و تا مرز شهادت ایستادگی کرد .

اخلاص

حرکت و قیام شکوهمند امام حسین علیه السلام قیامی الهی بود که از منبع وحی سرچشمه میگرفت. تاریخ پرفراز و نشیب بشر، هرگز حماسه‌ای ناب تر و خالص تر از نهضت عاشورا سراغ ندارد. حضرت امام حسین علیه السلام والاترین نمونه اخلاص و پاک بازی است و یاران او از فداکارترین و باوفاترین انسان‌های روی زمین بودند. از این رو قیام و نهضت حسینی از خدایی‌ترین و با اخلاص‌ترین مبارزات حق‌طلبانه و بارزترین مظهر حق‌پرستی و عدالت‌خواهی است .

امر به معروف و نهی از منکر

نهضت امام حسین علیه السلام در کربلا برای این بود تا روح مسئولیت‌پذیری و حق‌خواهی را در جامعه زنده کند و بنیاد ظلم و استبداد را از جامعه بر کند و زنگارهای نیرنگ و فریب را از چهره دین اسلام بزداید و حقیقتِ پنهان‌شده در پشت پرده‌های ضخیم تحریف را برای مردم آشکار سازد و جان خفته جاهلان، گم راهان و فریب خوردگان را بیدار کند. ما در زیارت نامه آن حضرت شهادت می‌دهیم که «ای حسین، تو نماز را به پا داشتی و زکات پرداختی و امر به معروف و نهی از منکر فرمودی».

راز عاشور

این چه رازی است که تمامی حرکت‌ها و انقلاب‌هایی که برای دفاع از دین انجام می‌شود، تاب و توان و شور و پویایی‌شان را از حماسه عاشورا می‌گیرند و این چه سرّی است که اندیشه‌های اسلامی بالندگی و دوامشان را از نهضت کربلا اخذ می‌کنند؟ آری، هیچ اندیشه‌ای به کمال نمی‌رسد، مگر این که از چشمه جوشان معرفت عاشورا سیراب شود و هیچ حرکتی دوام نمی‌آورد مگر این که از صلابت معنوی حماسه کربلا کمک بگیرد .

رضا و تسلیم

رضا و تسلیم در برابر فرمان خداوندی تنها به معنی فرمانبرداری نیست؛ بلکه تسلیم علاوه بر اطاعت باید با عشق و شوق درونی در پرستش همراه باشد. عبادت و طاعت حضرت امام حسین علیه السلام عبادت عشاق و عبادت احرار است که از میل شدید درونی می‌ترآود. ژرفای این تسلیم و رضا، در کلام امام حسین علیه السلام در ظهر عاشورا به خوبی هویداست، آن جا که می‌گوید: «خدایا،... به قضای تو راضی‌ام؛ تسلیم فرمان توام. معبودی جز تو نیست، ای فریادرس فریاد رسان» .

اهمیت نماز

شب عاشورا شور و حال دیگری برای امام حسین علیه السلام دارد. دیگر وقوع جنگ قطعی شده است و یزیدیانِ نالایق که هواهای نفسانی مجال تفکر و تدبر را از آنان گرفته است، با بی‌شرمی تمام، تصمیم به جنگ دارند و حسین علیه السلام شب عاشورا را برای نماز، استغفار و مناجات با پروردگار از دشمن مهلت می‌گیرد و می‌فرماید: «خدا می‌داند که من به نماز و قرائت قرآن و استغفار و مناجات با خدا علاقه شدید دارم». آری، نماز، رستن از دار فنا و پیوستن به عالم بقاست. نماز دل بریدن از دنیا و اوج گرفتن به سوی خداست و در این شب غریب و در این دشت اندوه و در این مصیبت و بلا، این نماز است که آرامش می‌بخشد و مصیبت‌ها را تحمّل پذیر می‌سازد .

وظیفه

امام حسین علیه السلام در کربلا حماسه سترگ و بی‌نظیرِ عاشورا را آفرید تا ما را با فرهنگ خوب زیستن و سرفراز مردن، آشنا کند و عبودیت و بندگیِ خدا و حرکت و قیام در راه خدا را به ما آموزش دهد. کربلا کلاس درسی است که باید همگان در آن بیندیشند. برای شاگردان این مدرسه، جهاد و شهادت وظیفه‌ای است که با عشق گزارده می‌شود. شاگرد مکتب عاشورا، همواره دین را درمی‌یابد و از دنیا دل می‌برد و اگر ماندن، واماندگی را در پی داشته باشد، برای رفتن تردید نمی‌کند و از هیچ ستمگری نمی‌هراسد و از هیچ فتنه‌ای نمی‌لرزد. بی‌باکانه بر ظلم می‌آشوبد و در برابر بی‌عدالتی و بی‌دینی فریاد بر می‌آورد که «هیهات منّا الذّلة» .

پیوند دین و سیاست

از ویژگی‌های برجسته و مهم نهضت عاشورا پیوند دادن دین با سیاست است. در عاشورا دیانت و سیاست با هم تجلّی می‌یابد و کربلا حضور عرفانی و سیاسی امام حسین علیه السلام و یارانش را هم زمان به نمایش می‌گذارد. اگر عبادت و دیانت امام علیه السلام را در والاترین مرتبه آن در کربلا نظاره می‌کنیم، مبارزات سیاسی آن حضرت نیز در حماسه عاشورا نمود می‌یابد. حضرت امام حسین علیه السلام هرگز به بهانه دین‌داری و پارسایی از امور سیاسی و اجتماعی امّت کناره‌گیری نمی‌کردند و نسبت به ستم ستمگران و نیرنگ منافقان، بی‌اعتنایی و بی‌طرفی را بر نمی‌گزیدند؛ بلکه همواره در اجتماع حضور داشته، با منکرات مبارزه می‌کردند .

صبر

یکی از آموزه‌های اخلاقی حماسه کربلا دعوت به بردباری در برابر مصیبت‌هاست. حسین علیه السلام و خواهرش زینب علیهاالسلام و اهل بیت و اصحاب گرامی ایشان در سوگمندانه‌ترین لحظات صبر و طاقت از دست ندادند و در اوج عزا، صبوری را به فراموشی نسپردند و در مرگِ بهترین عزیزانشان رسالت خویش را در پاسداری از خون آنها، برگی دیگر بر افتخارات کربلا آفریدند .

نهضت عاشورا در کلام امام خمینی رحمه الله

«سیدالشهداء علیه السلام نهضت عاشورا را برپا نمود و با فداکاری و خون خود و عزیزان خود، اسلام و عدالت را نجات داد و دستگاه بنی‌امیه را محکوم و پایه‌های آن را فرو ریخت». غیر از این گفتار، امام خمینی رحمه الله در جایی دیگر می فرماید: «سیدالشهداء علیه السلام که همه عمرش را و همه زندگی‌اش را برای رفع منکر و جلوگیری از حکومت ظلم و جلوگیری از مفاسدی که حکومت‌ها در دنیا ایجاد کردند، تمام عمرش را صرف این کرد» .

چراغ هدایت

حسین علیه السلام برهان درخشانی است که فریب خوردگان و شیفتگان دنیا را به شاه راه هدایت دعوت می‌کند و راه ثواب را به آنها می‌نمایاند. حسین علیه السلام بسان چراغ روشنگری است که ره گم کردگان شب را به سوی نور فرا می‌خواند، و هم چون کشتی نجاتی است که اسیرشدگان گنداب‌های فساد و تباهی را به ساحلِ نجات سوق می‌دهد .

او رود زلالی است که عشق را در کویر تفتیده دل انسان می‌رویاند و آیینه است که جلوه‌های حقیقت را در فراروی چشمان او آشکار می‌سازد .

عاشورا، طرحی برای رفتن

در آن هنگام که ستم و فساد و تباهی جامعه را فرا گیرد، رنگ و نیرنگ جای حقیقت را اشغال کند، مهربانی به دشمنی بدل شود، دروغگویی و فریب کاری رواج یابد، بندگی زندگی قلمداد گردد، آزادگی و مردانگی از جامعه رخت بر بندد، جوان مردی و غیرت به فراموشی سپرده شود، باطل به جای حق خودنمایی کند، حقیقت بر مردم مشتبه گردد و منکر تبلیغ و ترویج شود و از معروف جلوگیری شود ـ دیگر چه جایی برای «ماندن» و چه دلیلی برای «زیستن»؟ پس مردانه باید رفت واز کینه زار لشکر خصم عبور کرد و در فضای آزاد بال گشود و تا اوج قلّه انسانیّت صعود کرد .

یاد نینوا

یاد نینوا رودی جاری است که کویر سینه دل باختگان و عاشقان حسین علیه السلام از فیض آن سیراب می‌شود. یاد نینوا دریایی است که یک دنیا اخلاص، وارستگی و فداکاری در آن موج می‌زند. یاد نینوا آیینه‌ای است که شکوه زیباترین ایثار و حماسه را در صفحه خود باز می‌تاباند. یاد نینوا کهکشانی است که نگاه‌ها را به بی‌نهایت پیوند می‌زند و چراغی است که آگاهی و معرفت را در پرتوهای خود به ارمغان می‌آورد. آری، نینوا یادآور لحظه‌های ناب عشق است که قربانی‌شدن در راه معشوق را به عنوان زیباترین انتخاب به نمایش می‌گذارد .

گریه بر حسین علیه السلام

گریه بر حسین علیه السلام تمرین هم سفرشدن با کاروان عاشورا و مایه تلطیف روح و صفای دل برای شناخت ژرفای حماسه سرخ حسین علیه السلام است. گریه بر حسین علیه السلام تلاشی است برای گشودن پنجره‌ای به خانه دل تا شاید ذرّه‌ای از همّت، غیرت، شجاعت، ایمان، اخلاص و آزادگی او در وجود ما بتابد. گریه بر حسین علیه السلام تقلاّیی است برای حسینی‌شدن و کربلایی زیستن و عاشورایی مُردن و کوششی است برای یاد گرفتن عمیق‌ترین درس‌های تربیتی، اخلاقی و انسانی عاشورا. این است که گریه بر حسین علیه السلام انسان را به مقصود می‌رساند و «چشم کسی که بر حسین بگرید، روزی که چشم‌ها گریان است، گریان نخواهد بود

تأثیر سوگواری

حادثه کربلا چنان جان سوز و سوگمندانه به وقوع پیوست که آتش آن هنوز جان‌ها را می‌سوزاند و دل مشتاقان را به درد می‌آورد. سوگواری برای امام حسین علیه السلام اهداف بلند قیام او را جاودانه می‌سازد و فرهنگ جهاد و شهادت را در جامعه رواج می‌دهد. عزاداری برای سیدالشهدا علیه السلام آتشی در سینه دردمندان می‌افزود، آتشفشانی در وجود دل سوختگان به وجود می‌آورد و سیلاب اشکی بر دامان آنان جاری می‌سازد که در پرتو آن ناب‌ترین مفاهیم و والاترین مضامین در پهن دشت اندیشه‌ها می‌روید .

منبع www.hawzah.net

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.14.0
    V5.7.14.0